Uroczystości z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – relacja.

1 Sierpnia 2020 wspólnie z mieszkańcami Góry Kalwarii spotkaliśmy się, by uczcić rocznice Powstania Warszawskiego. Wybrane przez nas miejsce nie było przypadkowym. Budynek przy ul. Księdza Sajny 4, na którym wisi tablica upamiętniająca osoby zamordowane podczas II Wojny Światowej, był miejscem w którym to mieścił się posterunek gestapo. Przetrzymywano tam i torturowano więźniów. Aby tego miejsca nie wymazać z naszej pamięci Stowarzyszenie Razem dla Góry w 2017 roku zainicjowało rewitalizację tablicy pamiątkowej pod okiem konserwatora zabytków. Warto poświecić chwilę i poznać szerzej historie tego miejsca o którym napisaliśmy na naszej stronie: http://razemdlagory.pl/czlowiek-zyje-tak-dlugo-jak-dlugo-trwa-pamiec-o-nim/.
Podczas wczorajszego spotkania tuż przed godzina 17.00 – godziną W. Sylweriusz Koprowski przedstawił nam krótki rys historyczny związany z Powstaniem Warszawskim, Powstaniem które miało trwać zaledwie parę dni, a trwało, aż 63 dni. 63 dni walki o Wolną Polskę. Sylweriusz wspominał osoby, które podczas walki z okupantem wykazały się odwagą, męstwem, determinacją, wolą walki, patriotyzmem oraz poświęceniem dla wspólnego dobra.
O godzinie 17.00 minutą ciszy, uczciliśmy wszystkie osoby, które oddały swoje życie za wolną Polskę. Złożyliśmy wieniec oraz zapaliliśmy znicze.
O godzinie 17.15 wspólnie z mieszkańcami uczestniczyliśmy w obchodach zorganizowanych przez Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria.
Nie zapominajmy, pamiętajmy, przekazujmy nasze wspomnienia najmłodszym, pielęgnujemy tradycję, budujmy naszą Ojczyznę na bazie miłości.
Wasze Stowarzyszenie – Razem dla Góry.
Poniżej foto-relacja: